KEOS Community Radio

Volunteers

Alan Montgomery

Alan Montgomery

Ad hoc Operations
Show: Open Air
Various days/times

Andy Kirkendall

Andy Kirkendall

Shows: Listen Globally
Wednesday 7:00 PM – 9:00 PM

Ann Hart

Ann Hart

Show: Celtic Ceili
Monday 7:00 PM – 9:00 PM

Anne Preston

Anne Preston

Ad hoc Operations

Audrey Patton

Audrey Patton

Office/Administration/Accounting

Carol Davis-Rios

no volunteer photo available

Shows: Sunday Blues
2nd & 4th Sunday, 1:00 PM – 3:00 PM
Sounds of the Beatles
2nd & 4th Sunday, 9:00 PM – 11:00 PM
Rock Formations
2nd Thursday, 9:00 PM – 11:00 PM

David John Scribner

David John Scribner

Show: Random Routes
4th Saturday, 9:00 AM – 12:00 PM

DJ Dag-Nab-It (aka Sam Hyatt)

DJ Dag-Nab-It (aka Sam Hyatt)

Show: Groovesday
Tuesday 11:00 PM – 1:00 AM

Donna Hanna-Calvert

Donna Hanna-Calvert

Office/Administration

Doug Vance

no volunteer photo available

Show: A Family Affair
Friday 6:00 PM – 7:00 PM

Douglas Boone Jr.

Douglas Boone Jr.

Management Committee (At Large)
(“The Professor”)
Shows: Class FM
Saturday 7:00 PM – 10:00 PM
Cafe Largo
2nd thru 4th Thursday 7:00 PM – 9:00 PM

Herb Willet

Herb Willet

Shows: Sunday Morning Sidewalk
Sunday, 10:00 AM – 12:00 PM

Irene Erion

Irene Erion

Financial Co-Director, Management Committee

Jamal Saqib

no volunteer photo available

Operations and Programming

Jay Brakefield

Jay Brakefield

Program Director, Management Committee
Shows: Sunday Blues
1st Sunday 1:00 PM – 3:00 PM
Exuberant Melancholy
Sunday, 3:00 PM – 5:00 PM

Jimmy Roberts

Jimmy Roberts

Show: The Bluebonnet Trail
Monday 10:00 AM – 12:00 PM

Joe Angel

Joe Angel

Shows: Random Routes
2nd Saturday, 9:00 AM – 12:00 PM
Kindly Keep It Country
2nd Saturday, 7:00 AM – 9:00 AM

John Roths

John Roths

Management Committee
Shows: High Lonesome
Tuesday, 7:00 PM – 9:00 PM

Kaustubha Smith-Wilkey

no volunteer photo available

Show: Alternative Rockality
Sunday 7:00 PM – 9:00 PM

Kenneth Taylor

Kenneth Taylor

Show: Gospel Express
Sunday 7:00 AM – 10:00 AM

Lance Parr

Lance Parr

Chief Engineer, Management Committee
Show: Cafe Largo
Thursday 7:00 PM – 9:00 PM
Retro Friday
Friday 7:00 PM – 9:00 PM

Larry Boozer

Larry Boozer

Substitute Host and Operations

Mary Caudill

Mary Caudill

All-around Big Helper

Michelle Palmer

Michelle Palmer

Management Committee (At Large)
Shows: 80′s Unearthed
Friday 7:00 PM – 9:00 PM
Rock Formations
1st Thursday, 9:00 PM – 11:00 PM

Michelle Prejean

Michelle Prejean

Show: Sunday Blues
Sunday 1:00 PM – 3:00 PM

Pat Cleere

Pat Cleere

Office/Administration

Patrick Palmer (aka St. Patrick)

Patrick Palmer (aka St. Patrick)

Management Committee (At Large)
Show: Iron Horse Cafe
Friday 11:00 PM – 1:00 AM
Rock Formations
3rd and 4th Thursday, 9:00 PM – 11:00 PM

Reta Taylor

Reta Taylor

Show: Gospel Express
Sunday 7:00 AM – 10:00 AM

Rick Hirsch

Rick Hirsch

Show: Wild Kat Roadhouse
Saturday, 5:00 PM – 7:00 PM

Rob Carter

Rob Carter

Shows: Random Routes

1st/3rd Saturday 9:00AM - 12:00PM

Rockin’ Billy Ryan

Rockin’ Billy Ryan

Music Director, Management Committee
Show: Oldies Warehouse
Monday through Thursday, 6:00 APM – 8:00 AM

Ron Ramirez (a.k.a. DJ Allniter)

Ron Ramirez (a.k.a. DJ Allniter)

Show: The Tejano Tex-Mex Show
Tuesday 9:00 PM – 11:00 PM

Sheila Reynolds

Sheila Reynolds

Music Reviewer; All-around Big Helper

Shirley Brakefield

Shirley Brakefield

Office/Administration

StevO Schlemmer

StevO Schlemmer

Chair, Management Committee (At Large)
Shows: Retro Friday
Friday 7:00 PM – 9:00 PM
Sunday Blues
3rd Sunday, 1:00 PM – 3:00 PM
Sounds of the Beatles
1st & 3rd Sunday, 9:00 PM – 11:00 PM

Tom Joseph

Tom Joseph

Show: The Prog-ram
Wednesday 9:00 PM – 11:00 PM

Vanessa Santiago

Vanessa Santiago

Management Committee Secretary
PSA Director